ІНФОРМАЦІЙНА ПАМ’ЯТКА ПРО СКАЗ

Сказ – це гостре інфекційне захворювання всіх теплокровних тварин і людини, за якого уражається центральна нервова система з ознаками поліенцефаломієліту, супроводжується паралічами і завжди закінчується – смертю.

На сьогоднішній день сказ реєструється у 113 країнах світу, ця хвороба характеризується гострим перебігом, ознаками поліенцефаломієліту, за відсутності вчасного лікування абсолютною смертністю, через це щорічно помирає понад 55 тисяч людей і більше 1 млн. тварин. Прямі збитки від сказу складають біля 4 млрд. євро в рік.

Людина заражається під час укусу, або коли слина потрапляє на слизові оболонки чи пошкоджену шкіру, через подряпини.

Поширюють сказ у природі – лисиці, вовки, єнотовидні собаки, бродячі собаки, коти та інші теплокровні тварини. Захворівши, дикі тварини перестають боятися людей, навіть удень можуть забігати у населені пункти, нападати на людей або домашніх тварин.

Сказ у собак: хвора тварина стає пригніченою лежить, втрачає апетит, до води байдужа – гідрофобії немає. Наприкінці другого дня виникає неспокій, собака намагається сховатися в куток (під ліжко в будку), хапає ротом повітря, може розгризати свою загоєну рану, ковтає неїстівні предмети. Може тікати з дому –до 50 км. за день, нападає на людей. Період збудження триває 3-4 дні, гине – на 6-8 день хвороби. Це класична картина. Але за будь якого випадку поведінка тварини змінюється, що має насторожити господаря.

Останнім роками набагато частіше в Україні реєструється сказ кішок в зв’язку з чим сказ кішки є джерелом зараження кожної третьої людини хворої на сказ. У кішки сказ має значно гостріший перебіг. Перші ознаки: наростаючий неспокій, збудження, хриплий голос, переляканий погляд, агресивна, нападає, уникає господарів. Під час нападу її важко відірвати від рани через спазм жувальних м’язів. Рани глибокі, краї їхні злипаються і важко піддаються обробці.

Сказ у людей: інкубаційний період у хворої на сказ людини триває від 7 днів до року, найчастіше жвін сягає 77-90 днів. Тривалість залежить від місця укусу, локалізації і тяжкості, виду тварини яка вкусила.Лікування-прогнози сказу зовсім несприятливі, отже, треба запобігти розвитку хвороби профілактичнимизаходами. Основним із шляхів контролю сказу є профілактика. Проте заходи профілактики і боротьби мають відбуватися комплексно.

Боротьба зі сказом залишається однією з найскладніших проблем, яка може бути вирішена тільки загальними зусиллями спрямованих на впорядкування утримання свійський тварин, перш за все собак і котів, своєчасну вакцинацію, відловлювання бездоглядних особин, регуляцію чисельності популяції диких м’ясоїдних у природніх умовах, широке інформування населення, особливо власників, щодо цієї хвороби та дотримання правил утримання домашніх тварин.

Шановні громадяни! Бережіть своє здоров’я і життя!

Будьте обережними у поводженні з тваринами!

Пам’ятайте!

Щоб уберегтися від захворювання на сказ необхідно:

– дотримуватись правил утримання собак та котів та інших хижих тварин в населених пунктах;

– обов’язково проводити щеплення собак і котів (в державних ветеринарних лікарнях щеплення проти сказу безкоштовні);

– обов’язково повідомляти ветлікаря про кожний випадок підозри на сказ у тварин;

– всім людям, потерпілим від тварин (укуси, подряпини чи ослинення) негайно звертатись до лікаря-рабіолога, а тварину, яка завдала шкоди, доставляти до ветеринарної служби для клінічного огляду та ізоляції протягом 10 днів;

– уникати контактів з бездомними тваринами;

– не торкатися голими руками трупів тварин, та тварин, підозрілих у захворюванні, та ослинених ними предметів.